Skąd czerpać inspirację?

Bez wątpienia każdy tego doświadczył. Gdy człowieka nachodzi brak chęci do kolejnego wyjścia z aparatem. Ważne jest żeby właśnie wtedy przełamać kolejną z barier stawianą przez nasz organizm. Nie każdemu jednak wystarczy samozaparcia, aby spakować sprzęt i ruszyć w plener. Co powinieneś zrobić?

Flickr.com

Co powinieneś zrobić?

Kluczową kwestią jest odpowiedź na poniższe pytania:
Co robisz rano? Tuż po przebudzeniu? W ciągu dnia… wieczorami?
Chciałbyś robić coraz lepsze zdjęcia, dążyć do ideału i doskonalić swoje umiejętności, ale czy robisz cokolwiek w tym celu?
Każdy powinien znaleźć chwilę żeby sobie na nie odpowiedzieć..

Inspiracja na śniadanie!

Inspiracja powinna być integralną częścią każdego Twojego dnia.

Bez niej stajemy się smętni i niechętni do nowych ujęć. Odpowiednia motywacja fotograficzna na samym początku dnia sprawi, że zaczniemy widzieć świat inaczej.
Polecę wam zatem mój sposób na codzienną dawkę inspiracji.

W tej chwili mamy dostęp do wielu serwisów i blogów, na których udostępniane są zarówno wartościowe jak i niestety śmieciowe zdjęcia. Musimy wykształcić umiejętność oddzielania ziarna od plew, aby uniknąć niepotrzebnego "zarażania się" toksycznymi kadrami.
Polecam zrobienie sobie listy ulubionych fotografów. Ja, oprócz znanych artystów na swojej liście posiadam również fotografów mniej popularnych bądź zupełnie anonimowych. Od Ciebie zależy kim zechcesz się inspirować.

Postęp techniki i popularyzacja mobilności dają nam tysiące sposobów śledzenia naszych ulubionych artystów:

Aplikacje mobilne:

Pierwsza, jedna najpopularniejszych aplikacji, dzięki której dostarczymy sobie codziennej dawki inspiracji to znany wszystkim Instagram. Podczas wchodzenia do niszy fotografii mobilnej został mocno napiętnowany przez profesjonalnych fotografów. Sam przez długi czas, również sceptycznie podchodziłem do tego tematu. Mimo wszystko, niedawno przekonałem się do niego i teraz uważam go za nieskończoną kopalnię dobrych, często wręcz genialnych artystów z całego świata.

Znakomite możliwości personalizacji daje aplikacja StumbleUpon. Po konfiguracji swoich zainteresowań, możemy w nieskończoność przeglądać rysunki, zdjęcia i wiele innych. Podczas korzystania z aplikacji oceniamy przeglądane treści, tym samym ucząc aplikację, jakie treści nam się podobają. Kolejnym razem gdy odpalimy StumbleUpon, program zaserwuje nam treści bardziej spersonalizowane.

Aplikacje mobilne pozwalają na przeglądanie fotografii bez względu na to gdzie się znajdujesz. Zamiast marnować czas w taksówce bądź komunikacji miejskiej, nakarm głowę wartościową fotografią.

Zobacz również: Fotoblogia.pl - największy blog o fotografii w Polsce

Bardziej Stacjonarnie

Gdy mamy wolną chwilę — warto robić przeglądy rożnego rodzaju portfolio i przybywających wciąż stron na Facebooku czy Google+. Serwisy, na których fotografowie amatorzy dzielą się swoimi zdjęciami, również mogą być ciekawą inspiracją. Jednocześnie jest to świetna okazja do oceny obcych fotografii, próby zauważenia błędów i niedociągnięć oraz wyrobienia w sobie konstruktywnego krytykowania.

Poza stronami i aplikacjami

Polecam czytanie magazynów fotograficznych. Ponadto inspiracji sprzyja oglądanie filmów i teledysków. Nie raz zdarzało się, że opowiedziana w teledysku historia stawała się inspiracją do zdjęcia lub całej serii! Za każdym razem, gdy oglądasz film patrz na niego, jak na dziecko operatorów, scenarzystów, charakteryzatorów i całej ekipy filmowej. Niemal zawsze, gdy spojrzymy na kadr filmu (o ile oglądamy dobre kino, nie „telewizję”) możemy ujrzeć dopracowany po każdym względem kadr, który praktycznie rzecz biorąc, można by zamrozić i wystawić.
Poniżej jeden z takich teledysków.

Fantastycznym pomysłem jest też zebranie grupy znajomych i wspólne wybranie się do lokalnej galerii. Takie regularne wypady pozwolą odejść od ekranu i dadzą naszym oczom odrobinę wypoczynku.

Fotograf nie musi inspirować się wyłącznie fotografią

Zachęcam także wszystkich do czytania książek. Szczególnie z dziećmi. Magiczne krainy, morskie klimaty, góry i lasy działają również na wyobraźnię starych wyg, które potrafią wykorzystać przekazywane przez autorów ukryte treści i symbole, aby następnie je zobrazować.

Książki pobudzają wyobraźnię oraz kreatywne myślenie.

Największe efekty przyniesie jednak obserwowanie otaczającego nas świata. Ten potężny ekosystem jest zdecydowanie największym źródłem inspiracji dla każdego artysty – jest dostępny w każdym miejscu i w każdej chwili oraz, co najważniejsze: jest on niewyczerpalny.

Inspiracja to jeden z ważniejszych czynników w pasji opierającej się na kreatywności. Nasz mózg pracuje na prostych zasadach. Codzienny, nawet krótki przegląd podświadomie zasieje w Twoim umyśle informacje dotyczącą fotograficznego myślenia gotowym kadrem.

Koniecznie daj znać w komentarzu jaka jest Twoja inspiracja!

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk Dramaturgia monumentalnych przestrzeni 365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji?

Popularne w tym tygodniu:

Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? 65-letnia kobieta odtwarza znane obrazy w fantastyczny sposób Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Pogodna, kolorowa wiosna 1937 roku w Berlinie. Ulice pełne swastyk, żołnierzy i... spokoju Współczesna para nomadów podróżuje po świecie i ujmuje to w piękny sposób. Mieliśmy okazję zamienić z nimi kilka słów Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?! Evija Laivina fotografuje ludzi z dziwnymi ”gadżetami upiększającymi” z eBaya Na pierwszy rzut oka to zdjęcia wspaniałych kwiatów. W rzeczywistości to kompozycje z nagich, ludzkich ciał